Παρασκευή 8 Απριλίου 2011

Στο final four μετά από 15 χρόνια η Ρεάλ

Η ομάδα του Εμανουέλε Μολίν νίκησε με 66-58 τη Βαλένθια στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς και πρόκρίθηκε στο final four της Ευρωλίγκα (διεξάγεται στη Βαρκελώνη) μετά από 15 ολόκληρα χρόνια (τελευταία συμμετοχή το 1996 με προπονητή τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς του οποίου ο Μολίν ήταν βοηθός στην Μπένετον)....

Η Βαλένθια μπήκε φουριόζα στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς προηγήθηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο με διαφορές που έφτασαν ακόμη και τους 11 πόντους. Η αντεπίθεση της Ρεάλ άρχισε από τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Παίρνοντας σκορ από τον Σουάρεθ, τον Τάκερ και τον Γιουγ, η βασίλισσα αντέστρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και από τη στιγμή που προηγήθηκε με 48-44 δεν κοίταξε ξανά πίσω. Επαιξε μάλιστα πολύ καλή άμυνα αναγκάζοντας τη Βαλένθια να πετύχει μόλις 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και συνολικά 16 στο δεύτερο ημίχρονο.

Στον ημιτελικό, η Ρεάλ θα συγκρουστεί με τη Μακάμπι του Σοφοκλή Σχορτσανίτη.